Dofinansowanie pompy ciepła 2023 – komu przysługuje?

Pompy ciepła stosowane są przede wszystkim do ogrzewania domu zimą, jak i również działają jako system chłodzenia latem – a wszystko to przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Dzięki licznym dotacjom instalacja pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania domu w 2023 roku naprawdę się opłaca. Sprawdź, z jakiego typu dofinansowania możesz skorzystać.

 • Moje Ciepło – dopłaty do pomp ciepła w wysokości do 30% lub 45% kosztów kwalifikowanych;
 • Czyste Powietrze – dofinansowania pompy ciepła w 2023 roku do 99 tys. zł;
 • Czyste Powietrze Plus – dofinansowanie do  50 tys. złotych;
 • AgroEnergia – dotacje do pomp ciepła do nawet 25 000 zł.

Dofinansowania pomp ciepła w 2023 - Haier

Kwestia tego, z jakiego źródła ciepła korzystasz, aby ogrzać swój dom, ma bezpośredni wpływ na komfort, wysokość miesięcznych rachunków, a także środowisko. Wybierając pompę ciepła, możesz zadbać o wszystkie te aspekty – bez chodzenia na kompromisy. Twoje rachunki za ogrzewanie będą niższe, a komfort cieplny wzrośnie. Jednocześnie przyczynisz się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, który ma największy wpływ na ocieplenie klimatu.

Co więcej, pompy ciepła z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne dla gospodarstw domowych – za sprawą dotacji pochodzących ze środków publicznych przeznaczonych na ten właśnie cel. Jak w praktyce wygląda kwestia dofinansowania pomp ciepła w 2023 roku? Czy dotacje dotyczą również termomodernizacji starszych budynków? Przyglądamy się dostępnym opcjom dopłat.

Finansowanie pomp ciepła w 2023 roku

W dobie rosnących cen energii montaż pompy ciepła to bardzo dobra decyzja. W Polsce między 2017, a 2020 rokiem rynek pomp ciepła urósł pięciokrotnie, z kolei tegoroczne wyniki są już o 100 proc. lepsze niż te osiągnięte w 2020 roku, w którym to, sprzedano łącznie ok. 56.500 sztuk tych urządzeń (analiza PORT PC¹). Z jakich projektów można uzyskać dotacje na pompy ciepła?

Dofinansowania do pomp ciepła z programu Moje ciepło w 2023

Moje ciepło – dla właścicieli domów jednorodzinnych wybudowanych po 01.01.21

Właściciele i współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych zbudowanych po 1 stycznia 2021 r, mogą skorzystać z Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Moje Ciepło. W 2023 środki można wykorzystać na zakup i montaż pomp ciepła wszystkich typów: gruntowych, powietrznych i wodnych. Mogą to być zarówno urządzenia, które są przeznaczone wyłącznie do ogrzewania domu, jak i takie, które służą dodatkowo do dostarczania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia przeznaczone wyłącznie do CWU nie kwalifikują się do dofinansowania.

Dofinansowanie obejmuje zakup pompy ciepła w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2026 roku. Warunkiem jego otrzymania jest instalacja pompy ciepła w domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej budynku (czyli EP), nie może przekraczać 63 kWh/(m2 x rok). Ponadto beneficjenci programu są zobowiązani do korzystania z dotowanego sprzętu przez co najmniej 5 lat.

Jak złożyć wniosek w programie? Jakie dokumenty są wymagane?

Wnioski składa się online za pośrednictwem serwisu gwd.nfosigw.gov.pl. Możesz to zrobić poprzez:

 • profil zaufany,
 • dowód elektroniczny,
 • certyfikat zgodności,
 • konto w serwisie służące do składania wniosków (tworzone na podstawie adresów e-mail).

Szczegółowe instrukcje dotyczące wypełniania wniosku można znaleźć na stronie internetowej programu Moje ciepło.

Ile pieniędzy można otrzymać z programu Moje ciepło?

Program Moje Ciepło obejmuje dopłaty do pomp ciepła w wysokości do 30% lub 45% kosztów kwalifikowanych, jednak nie większych niż 7 000 zł w przypadku pompy powietrznej. Aby skorzystać z wyższego progu finansowania, konieczne jest posiadanie Karty Dużej Rodziny. Gospodarstwa domowe, które jej nie mają, mogą wnioskować o dotację w wysokości max. 30% poniesionych kosztów inwestycji.

Wysokość dotacji do pomp ciepła w 2023- Haier

Dofinansowanie termomodernizacji – program Czyste Powietrze

Stosowanie pomp ciepła w starszych budynkach jest dobre dla środowiska i ma ogromne znaczenie pod względem ekonomicznym, zwłaszcza biorąc pod uwagę wiele możliwości finansowania. Osoby, które planują termomodernizację domu i wymianę starego sprzętu grzewczego na pompę ciepła, powinny złożyć wniosek w ramach programu Czystego Powietrza. W 2023 roku jest to priorytetowy projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na jego realizację przeznaczono rekordowe 103 miliardy złotych.

Dofinansowania do pomp ciepła z programu Czyste powietrze w 2023

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wysokości dochodów. Zgodnie z tym kryterium beneficjentów dzieli się na dwie grupy:

 • osoby, których roczny dochód netto nie przekracza 135 tys. zł (podstawowy poziom dofinansowania – do 66 000 zł),
 • osoby o dochodzie miesięcznym na osobę do 1894 zł (netto) w gospodarstwach domowych wieloosobowych i 2651 zł (netto) w gospodarstwach jednoosobowych (podwyższony poziom dofinansowania – do 99 000 zł).

Wspomniane dotacje dotyczą nie tylko zakupu i montażu pompy ciepła. Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać również osoby myślące o zainwestowaniu w instalacje fotowoltaiczne i solarne przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Jak złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze?

Wniosek o dotację na pompę ciepła w ramach Czystego Powietrza można złożyć na 2 sposoby:

 • przez Internet, po zalogowaniu się w serwisie gov.pl i wybraniu zakładki „Nieruchomości i środowisko”, a następnie opcji „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”,
 • osobiście w urzędzie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (po wydrukowaniu i załączeniu stosownych dokumentów).

Jaka jest maksymalna wysokość dotacji?

Maksymalna kwota dofinansowania pompy ciepła w 2023 roku w ramach Czystego Powietrza wynosi 99 tys. zł (to aż o 52 tys. więcej względem lat ubiegłych). Beneficjenci programu Czyste Powietrze Plus mogą natomiast liczyć na dofinansowanie o maksymalnej wysokości 50 tys. złotych, co odpowiada 50 proc. najwyższej możliwej dotacji.

Statystyki opublikowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (podmiotu odpowiedzialnego za program Czyste Powietrze) wskazują, że do dnia 31.12.2022 powietrzne pompy ciepła stanowiły blisko 24% wszystkich wniosków o dofinansowanie.

Dla gospodarstw domowych o niższych dochodach rząd przygotował bliźniaczy projekt – Czyste Powietrze Plus. Jest on skierowany do rodzin, których nie stać na pokrycie kosztów inwestycji. Co różni go od macierzystego programu? Otóż dotacje są przyznawane w formie prefinansowania – beneficjenci otrzymują pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Czyste powietrze Plus – najważniejsze informacje

Program Czyste Powietrze Plus przeznaczony jest dla właścicieli/współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych bądź wydzielonych w nich lokali mieszkalnych z wyodrębnioną KW, którzy wcześniej nie korzystali z dofinansowania „Czyste Powietrze”. Oferuje on do 50% dopłaty przed rozpoczęciem wymiany pieca na pompę ciepła i ocieplania domu (prefinansowanie do maksymalnie 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji). 

Dopłatę można przeznaczyć na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych.

Warunek wypłaty dotacji to przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie prac.

Jak uzyskać przedpłatę w ramach programu Czyste Powietrze Plus?

 • należy złożyć wniosek do WFOŚiGW wraz z umową na wykonanie prac,
 • WFOŚiGw wypłaca wykonawcy zaliczkę w wysokości 50% oraz pozostałe 50% 30 dni po zakończeniu inwestycji.

Dofinansowania do pomp ciepła z programu Agroenergia w 2023

Program unijny AgroEnergia

W 2023 roku rolnicy mogą składać wnioski o dotacje do pomp ciepła w ramach unijnego programu AgroEnergia. Przewiduje on dofinansowaniu zakupu i montażu pomp ciepła o mocy większej niż 10 kW, ale mniejszej niż 50 kW. Złożenie wniosku musi być poprzedzone audytem energetycznym, na którego podstawie określany jest zakres termomodernizacji. Dotacja jest bezzwrotna i wynosi do 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, przy czym:

 • dla instalacji o mocy od 10 do 30 kW nie więcej niż 15 000 zł,
 • dla instalacji o mocy od 30 do 50 kW nie więcej niż 25 000 zł.

Beneficjentami programu AgroEnergia są:

 • osoby fizyczne, które dysponują aktem własności lub prawem dzierżawy nieruchomości rolnych i prowadzą gospodarstwo osobiście,
 • właściciele lub dzierżawcy gruntów rolnych, którzy od co najmniej roku prowadzą działalność rolniczą lub świadczą usługi rolnicze.

Łączna powierzchnia użytków rolnych musi mieścić się w przedziale od 1 do 300 ha. Z programu wykluczeni są rolnicy, którzy nabyli grunty na chwilę przed złożeniem wniosku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Aby mieć pewność, że termomodernizacja z wykorzystaniem pompy ciepła w starym budynku będzie opłacalna i pokryje zapotrzebowanie energetyczne, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jeśli chodzi o wybór pompy ciepła, ważne jest, aby zwrócić uwagę na wielkość przestrzeni, którą chcesz ogrzać, typ urządzenia (split/monoblok), a także jego moc. Im wydajniejsze urządzenie, tym bardziej opłacalna i mniej energochłonna będzie jego eksploatacja. Pompy ciepła o najlepszej jakości znajdziesz w ofercie HAIER. 

Wybór odpowiedniego urządzenia to jednak nie wszystko. Decydując się na termomodernizację, powinieneś upewnić się, że Twój dom jest odpowiednio ocieplony. W przypadku złej izolacji pompa ciepła będzie musiała więcej pracować, co przełoży się na wyższe rachunki. Przed inwestycją warto zlecić audyt energetyczny (który również podlega finansowaniu – do 1 tys. zł), na podstawie którego określa się:

 • energooszczędność budynku, 
 • zakres oraz parametry techniczne termomodernizacji,
 • koszty realizacji przedsięwzięcia,
 • czas zwrotu inwestycji.

Dlaczego zakup pompy ciepła to dobra inwestycja? 

Dofinansowanie do pomp ciepła w 2023 roku zwiększyło się, dzięki czemu ta inwestycja jest bardzo atrakcyjna². Jednak wysokie dopłaty to nie jedyne korzyści, dla których coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na termomodernizację przy wykorzystaniu właśnie tych źródeł ciepła. Zalet związanych z instalacją pomp ciepła jest znacznie więcej.

Generujesz długoterminowe oszczędności

Pompy ciepła mogą w dłuższej perspektywie generować znaczne oszczędności. Mają dłuższą żywotność w porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi³. Inwestycja w nie jest mądrym posunięciem, jeśli szukasz wydajnego, niedrogiego oraz bezproblemowego w utrzymaniu systemu chłodzenia i ogrzewania.

Jeśli szukasz odpowiedniej pompy ciepła do swojej nieruchomości lub potrzebujesz wyceny i pomocy w uzyskaniu dofinansowania, już teraz skontaktuj się z Certyfikowanym Partnerem Haier. Ekspert odpowie na wszelkie pytania dotyczące termomodernizacji i zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Autoryzowane punkty sprzedaży produktów HaierWyszukiwarka autoryzowanych partnerów i punktów sprzedaży Haier

Korzystasz z nieograniczonego zasobu i ograniczasz koszty ogrzewania

Powietrzne pompy ciepła, takie jak model SUPER AQUA Monoblok firmy Haier, są najbardziej ekonomicznym oraz ekologicznym rodzajem urządzeń. Pozwalają jednocześnie ogrzać budynek i przygotować ciepłą wodę użytkową, a ponadto są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym.

Oprócz wydajności i wszechstronności zakup pompy ciepła jest również korzystny ze względu na ich opłacalność. Mogą obniżyć one koszty energii, gdyż wykorzystują naturalny zasób, który jest darmowy i nieograniczony (pompa ciepła  przetwarza energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych – powietrze/woda na ciepło użytkowe).

Znacząco zmniejszysz swój ślad węglowy

Prawie połowa energii zużywanej w przeciętnym domu jest wykorzystywana do ogrzewania. Instalacja pompy ciepła Haier jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego i nie wymaga zmiany stylu życia.

Według badania przeprowadzonego w 2022 roku przez Uniwersytet Kalifornijski w Davis przejście z korzystania z pieca gazowego na pompę ciepła jest w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z ogrzewaniem domu średnio o 40–50%⁴.

¹ https://portpc.pl/port-pc-2022-rok-pomp-ciepla-w-polsce/
² https://czystepowietrze.gov.pl/od-3-stycznia-2023-r-rusza-nowa-wersja-programu-czyste-powietrze/ Podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji, a także możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już skorzystali z Programu we wcześniejszych latach – dzięki temu wszystkiemu inwestycja jest bardziej atrakcyjna.
³ https://www.woltair.pl/artykuly/pompy-ciepla/dlaczego-warto-wymienic-kociol-gazowy-na-pompe-ciepla
⁴ https://www.kqed.org/science/1981511/how-the-unassuming-heat-pump-can-stave-off-warming