Zastanawiasz się, na jaką metodę ogrzewania postawić w nowo wznoszonym budynku? A może przeprowadzasz termomodernizację już istniejącej nieruchomości i chcesz wybrać najbardziej efektywne źródło ciepła? Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, a w budynkach wolnostojących chętnie wykorzystuje się m.in. piece na pellet i pompy ciepła. Sprawdź, które z urządzeń lepiej się sprawdzi.

Co warto wiedzieć o piecach na pellet i pompie ciepła?
Pellet czy pompa ciepła? Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie warto podkreślić, że są to dwa zupełnie różne systemy bazujące na całkowicie innej technologii. Te pierwsze uznaje się za tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla kotłów węglowych, a drugie – za rozwiązanie umożliwiające zrezygnowanie z tradycyjnych sposobów ogrzewania na rzecz bezemisyjnych źródeł ciepła.
Zasada działania i sprawność pieca na pellet
Piec na pellet to tradycyjne urządzenie grzewcze. Wytwarza ciepło w procesie spalania paliwa w postaci granulatu ze sprasowanych trocin drzewnych, a następnie przekazuje je do systemu centralnego ogrzewania lub zasobnika ciepłej wody użytkowej. Wymaga wygospodarowania miejsca na kotłownię ze sprawną instalację wentylacyjną oraz odpowiednim systemem kominowym dopasowanym do mocy pieca. Sprawność pieca na pellet plasuje się na poziomie 80-90%, choć wpływ na efektywność przebiegu procesu spalania ma wiele czynników, m.in. jakość paliwa oraz ilość dostarczanego powietrza.
Sprawdź również: Przegląd pompy ciepła przed sezonem grzewczym

Sposób pracy i efektywność pompy ciepła
Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dostępne w naszej ofercie pompy ciepła SUPER AQUA współpracują m.in. z klimakonwektorami, dzięki czemu nie tylko dostarczają ciepło do domu w chłodnych miesiącach roku i zapewniają ciepłą wodę, ale mogą również chłodzić powietrze latem. Pełnią więc funkcję urządzenia 3 w 1. Są skonstruowane w taki sposób, aby dało się je zamontować zarówno w budynkach wznoszonych od podstaw, jak i domach poddawanych pracom modernizacyjnym.
Pompy ciepła do ogrzewania powietrza pobieranego z zewnątrz wykorzystują prąd. Z 1 kW energii elektrycznej wytwarzają nawet do 5 kW energii cieplnej. Proponowane przez nas urządzenia cechuje wysoki współczynnik efektywności, co oznacza, że są w stanie efektywnie dostarczać ciepło przy jednoczesnym niskim zużyciu prądu, a ich sprawność określa się na poziomie 300–500%.
Sprawdź również: Ile kosztuje pompa ciepła oraz od czego zależy jej cena?
Pompa ciepła czy piec na pellet – co wybrać?
Przy wyborze sposobu ogrzewania bierze się pod uwagę przede wszystkim aspekty ekonomiczne oraz sposób obsługi danego systemu dostarczania ciepła, przy czym inwestorzy kładą różny nacisk na obie te kwestie. Dla jednych najważniejsza jest oszczędność, a dla innych prostota użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje też specyfika budynku, która w głównej mierze wpływa na opłacalność montażu pompy ciepła czy pieca na pellet.
Pellet czy pompa ciepła – koszty inwestycyjne i eksploatacyjne
Aspekt finansowy zwykle odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o sposobie ogrzewania domu. Z reguły zakup pieca na pellet wymaga mniejszych nakładów niż nabycie pompy ciepła.
Kocioł na biomasę do domu o powierzchni 80-100 m2 można kupić już za 10 tys.-13 tys. zł, a pompa ciepła do takiego samego budynku to wydatek rzędu 19-23 tys. zł. W wyliczaniu kosztów wytwarzania ciepła metodami konwencjonalnymi trzeba jednak uwzględnić nie tylko samą cenę urządzenia grzewczego, ale również wydatki na budowę/modernizację komina oraz wygospodarowanie przestrzeni na kotłownie. Ponadto zastanawiając się nad tym, które rozwiązanie lepiej się sprawdzi: pompa ciepła czy pellet, należy wziąć pod uwagę również wydatki ponoszone w trakcie użytkowania urządzenia.
Korzystanie z kotła na biopaliwo wymusza regularne uzupełnianie zapasu pelletu. Pompa ciepła wykorzystuje zaś energię elektryczną, zapewniając możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych o nawet 40%.
Ponadto nasze urządzenia, dzięki innowacyjnej funkcji SMART GRID, dopasowują swoją pracę do zmiennych sygnałów sieci energetycznej. Mogą np. wykorzystywać nocną taryfę energetyczną lub magazynować nadwyżki z instalacji PV. Przyczyniają się w ten sposób do maksymalnego zwiększenia energooszczędności systemu ogrzewania i umożliwiają obniżenie cyklicznych wydatków związanych z koniecznością dostarczania ciepła do budynku.

Gdzie kupić produkty Haier? Znajdź Instalatora lub dostawcę naszych produktów.
Pompa ciepła czy pellet – komfort mieszkańców
Pod względem łatwości obsługi znacznie korzystniej wypadają pompy ciepła, które cechują się wysokim poziomem automatyzacji. Urządzenia dostępne w naszej ofercie są wyposażone w sterownik z wyświetlaczem umożliwiającym intuicyjne i wygodne wprowadzanie ustawień. Pozwalają m.in. na planowanie pracy urządzenia w oparciu o wbudowany czasomierz oraz korzystanie z kilku niezależnych trybów (chłodzenie, ogrzewanie, automatyczny itp). Na tym polu nawet najnowocześniejsze piece na pellet z podajnikami i programatorami są znacznie mniej intuicyjne – wciąż wymagają regularnej obsługi (uzupełniania zasobnika czy usuwania popiołu).
Poznaj mity na temat pomp ciepła. Rozpraw się z nimi i zaufaj ekologicznej, energooszczędnej i wygodnej w obsłudze technologii pompy powietrznej do ogrzewania domu od Haier!
Kocioł na pellet czy pompa ciepła – rodzaj budynku
W związku z tym, że każdy budynek ma inną specyfikę, trudno jednoznacznie określić, że piec na pellet sprawdzi się w przypadku budynków A, a pompa ciepła doskonale zda egzamin w budynkach B. Mimo to przyjmuje się, że pompy ciepła to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku nowych, energooszczędnych domów z instalacją ogrzewania podłogowego, wyróżniających się stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniem na ciepło. Nie oznacza to jednak, że takie urządzenia grzewcze nie znajdują zastosowania w budynkach, które wybudowano lata temu – tym bardziej że dostępna w naszej ofercie pompa ciepła SUPER AQUA Monoblok współpracuje z różnymi odbiornikami ciepła, zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i tradycyjnymi grzejnikami. Doskonale sprawdza się więc w przypadku wymiany ogrzewania w już istniejącym budynku. W niektórych sytuacjach, dla zwiększenia efektywności pompy i zmniejszenia strat ciepła, przed montażem pompy zaleca się przeprowadzenie termomodernizacji.
Kotły na pellet są zaś zalecane w budynkach, w których nie planuje się docieplania i wymiany stolarki w celu zmniejszenia strat ciepła. Wynika to z faktu, że ogrzewanie domu ze słabą izolacją przegród zewnętrznych oraz nieszczelnymi oknami z użyciem pompy ciepła może okazać się mało opłacalne.
Sprawdź również jak uzyskać dofinansowanie z programu Stop Smog.
Kocioł na pellet czy pompa ciepła – wnioski
Wybór sposobu ogrzewania to skomplikowany proces, który wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, a najważniejszym z nich są indywidualne oczekiwania. Jeśli priorytetem jest maksymalne zmniejszenie kosztów inwestycyjnych, masz gdzie składować paliwo i jesteś w stanie codziennie poświęcać czas na obsługę pieca, warto rozważyć ogrzewanie domu pelletem. Z kolei, gdy priorytetem jest bezobsługowość, pełna automatyzacja i niższe wydatki eksploatacyjne, pompa ciepła to dużo lepsze rozwiązanie. Aby dokonać trafnego wyboru, warto skontaktować się z naszymi ekspertami, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu podpowiedzą, jakie rozwiązanie grzewcze sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.
Chcesz instalować produkty Haier? Dołącz do grona partnerów marki, podejmując współpracę przez platformę B2B. Możesz także skorzystać z profesjonalnych szkoleń dla instalatorów, aby poszerzyć swoje kompetencje.