Czynnik chłodniczy w pompach ciepła odpowiada za zdolność urządzenia do przetwarzania ciepła pobranego z otoczenia na energię termiczną niezbędną do ogrzania budynku czy podgrzania ciepłej wody użytkowej. Obecnie stosuje się różne rodzaje płynów, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Co jest lepsze, czynnik r290 czy r32, a może czynnik r410a? Sprawdź!

Czym jest czynnik chłodniczy (czynnik roboczy)?
Czynnik chłodniczy (czynnik roboczy, ziębnik, chłodziwo) to płyn o szczególnych właściwościach termodynamicznych. Krąży w obiegu zamkniętym pompy ciepła, składającym m.in. ze sprężarki, parownika i skraplacza. Zmieniając stan skupienia z ciekłego na gazowy i na odwrót, uczestniczy w wymianie energii termicznej, bo wykazuje zdolność do:
- pobierania ciepła podczas wrzenia pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze;
- oddawania ciepła podczas skraplania pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze.
Ma zmienny skład fizykochemiczny, który wpływa na jego zdolność do efektywnego udziału w wymianie ciepła oraz bezpieczeństwo stosowania. W zależności od rodzaju substancji czynniki mogą cechować się niepalnością, brakiem podatności na wybuchy, nietoksycznym wpływem na człowieka oraz dobrą odpornością na wysoką temperaturę.
Sprawdź również: Przegląd pompy ciepła przed sezonem grzewczym
Jaką funkcję pełni czynnik chłodniczy w pompach ciepła?
Czynnik roboczy w pompach ciepła odgrywa istotną rolę w przebiegu tzw. cyklu termodynamicznego. W parowniku pochłania ciepło zaczerpnięte z otoczenia na skutek wrzenia w warunkach niskiego ciśnienia i niskiej temperatury. Następnie oddaje zgromadzoną energię termiczną do wody obiegu grzewczego w procesie skraplania pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Po ochłodzeniu przechodzi przez zawór rozprężny i znów zaczyna parować. Pełni więc funkcję transportera ciepła. Przenosi energię termiczną z powietrza atmosferycznego do systemu grzewczego. Umożliwia w ten sposób efektywne dostarczanie ciepła do budynku nawet przy bardzo niskich temperaturach.
Sprawdź również: Ile kosztuje pompa ciepła oraz od czego zależy jej cena?
Czynnik roboczy a GWP
W latach 90. XX wieku zaczęto dostrzegać negatywny wpływ niektórych chłodziw na stan warstwy ozonowej. Zauważono, że wybrane czynniki powodują zwiększenie efektu cieplarnianego, co doprowadziło do klasyfikowania ich pod kątem wartości współczynnika potencjału tworzenia efektu cieplarnianego GWP (ang. Global Warming Potential). Pozwala on na ilościowe określenie poziomu oddziaływania konkretnego czynnika na efekt cieplarniany. Zestawia ilość ciepła pochłoniętego przez daną masę gazu z ilością ciepła zatrzymanego przez podobną masę dwutlenku węgla.
Z punktu widzenia ochrony środowiska im mniejszy czynnik GWP, tym lepiej. Dla CO2 wynosi on 1, a dla szkodliwego freonu R-12 – 10 600. Ze względu na to ten drugi zalicza się do grupy czynników CFC uznawanych za potencjalnie najbardziej niszczące dla warstwy ozonowej. W naszych pompach ciepła wykorzystujemy głównie czynnik R-32. W układach chłodniczych dużą popularnością cieszy się też czynnik R-290 należący do kategorii HFC/HC/NH3 o niemal zerowym wpływie na efekt cieplarniany.


Gdzie kupić produkty Haier? Znajdź Instalatora lub dostawcę naszych produktów.
Jaki czynnik do pompy ciepła jest najlepszy?
Aby czynnik roboczy mógł zostać wykorzystany w pompach ciepła, musi spełniać szereg kryteriów. Współcześnie stosuje się wyłącznie substancje stabilne chemicznie i neutralne dla środowiska. Duży nacisk kładzie się też na wysoką efektywność energetyczną chłodziwa, bo jednym z kluczowych wymogów bezpieczeństwa pracy układu chłodniczego jest zminimalizowanie ilości czynnika w instalacji. Oznacza to, że musi on gwarantować najwyższą możliwą wydajność w przenoszeniu energii cieplnej.
Sprawdź nasze porównanie: Pellet czy pompa ciepła – które rozwiązanie jest lepsze?
Czynnik R-410A
Czynnik R-410A to roztwór dwuskładnikowy zawierający 50% R-32 i 50% R-125. Charakteryzuje się nie palnością, jednak w warunkach podwyższonego ciśnienia i dostępu powietrza nabiera cech mieszaniny wybuchowej. Ma wysoką wartość GWP na poziomie 2088, dlatego dąży się do wykluczenia go z użytkowania w układach chłodzenia. Znacznie częściej zastępuje go mniej szkodliwy R-32.
Czynnik R-32
Czynnik R-32 to difluorometan – syntetyczne chłodziwo powstające w procesie syntezy dichlorometanu i fluorowodoru. Jest stosowane w naszych pompach ciepła Monoblok CO + CWU oraz SUPER AQUA Split CO + CWU z uwagi na bardzo dobre właściwości termodynamiczne. Może pochłaniać energię termiczną z powietrza i przekazywać ją do systemu grzewczego z wysoką efektywnością. Cechuje się też stabilnością, co przekłada się na odpowiedni poziom jego bezpieczeństwa. Ma współczynnik GWP 675.
Czynnik R-290
Czynnik R-290 to propan, który jako mieszanina z powietrzem zawierającym powyżej 12% tlenu staje się substancją wybuchową. Z uwagi na to zasady jego użytkowania jako naturalnego czynnika chłodniczego reguluje Norma Europejska PN‐EN 378. Jest niemal niewrażliwy na wilgoć i umożliwia uzyskanie niskiej temperatury parowania w jednym stopniu sprężania, przez co uznaje się go za bardzo dobry czynnik chłodniczy. Ponadto ma GWP na poziomie 3, co oznacza, że nie powoduje niszczenia warstwy ozonowej. Z uwagi na brak negatywnego wpływu na środowisko wzrasta popularność propanu jako płynu roboczego.
Sprawdź również jak uzyskać dofinansowanie z programu Stop Smog.
Ekologia a efektywność pompy ciepła
Pompy ciepła znajdujące się w naszej ofercie wykorzystują wysoce efektywny czynnik R-32, który umożliwia zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej skuteczności systemu grzewczego. Stosowane w urządzeniach chłodziwo ma minimalną szkodliwość dla warstwy ozonowej i zapewnia optymalny przebieg wymiany ciepła między otoczeniem a wnętrzem budynku. Duży nacisk kładziemy również na jakość pozostałych elementów pomp ciepła. Stawiamy na niezawodne sprężarki cechujące się niskim zużyciem energii. Przykładamy też dużą wagę do samego obiegu termodynamicznego, który dzięki starannemu opracowaniu dostarcza możliwie najwięcej ciepła podczas pojedynczego cyklu. Wszystkie te kwestie mają duże znaczenie dla ekonomicznego i ekologicznego wymiaru ogrzewania budynków i CWU z pomocą pomp ciepła, bo pozwalają uzyskać maksymalny możliwy poziom energooszczędności.
Chcesz instalować produkty Haier? Dołącz do grona partnerów marki, podejmując współpracę przez platformę B2B. Możesz także skorzystać z profesjonalnych szkoleń dla instalatorów, aby poszerzyć swoje kompetencje.