Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze głównie ze względu na efektywność działania i ekologiczny charakter. Haier oferuje zaawansowane urządzenia, które nie tylko skutecznie ogrzewają wnętrza budynków, ale również je chłodzą i zapewniają ciepłą wodę użytkową. Jednocześnie znakomicie radzą sobie w ekstremalnych warunkach zimowych. Jak dokładnie działają pompy ciepła Haier w niskich temperaturach?
Zasada działania pomp ciepła
Pompy ciepła Haier funkcjonują na zasadzie transferu ciepła z dolnego do górnego źródła. Pobierają one energię cieplną z otoczenia – powietrza, wody lub gruntu – i przekazują ją do układu centralnego ogrzewania. Najważniejszym elementem umożliwiającym ten proces jest sprężarka, która zwiększa temperaturę czynnika chłodniczego poprzez podniesienie jego ciśnienia.
Pompy ciepła Haier, takie jak SUPER AQUA MONOBLOK czy np. SUPER AQUA SPLIT, wyróżniają się zastosowaniem technologii inwerterowej. Sprężarka inwerterowa nie tylko zwiększa efektywność energetyczną, ale także dostosowuje pracę urządzenia do aktualnych potrzeb budynku. To przekłada się na oszczędność energii.
Schemat pracy pomp ciepła
Działanie pomp ciepła Haier można porównać do odwróconej zasady działania lodówki. Urządzenie pobiera ciepło z otoczenia o niższej temperaturze (źródło dolne, np. powietrze zewnętrzne) i transportuje je do instalacji grzewczej. Tam jest „oddawane” w wyższej temperaturze. Proces ten odbywa się w kilku etapach. Są to:
- pobór energii cieplnej – czynnik chłodniczy w parowniku pobiera energię cieplną z otoczenia, nawet przy niskich temperaturach;
- sprężanie czynnika chłodniczego – w sprężarce inwerterowej czynnik jest sprężany, co podnosi jego temperaturę;
- oddawanie ciepła – gorący czynnik chłodniczy trafia do wymiennika, gdzie oddaje ciepło do cieczy w instalacji grzewczej;
- rozprężanie – czynnik chłodniczy ulega rozprężeniu, wracając do niskiej temperatury i jest gotowy do ponownego poboru energii.
Zobacz też: Popularne mity na temat pomp ciepła
Do jakiej temperatury działa pompa ciepła?
Wielu inwestorów zastanawia się, do jakiej temperatury działa pompa ciepła. Takie rozważania wywołują obawy o to, czy urządzenie poradzi sobie podczas mrozów. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Pompa ciepła zimą musi sprostać szczególnym wyzwaniom, związanym z niskimi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza. Mrozy wpływają na pracę urządzenia, ale nie sprawiają, że przestaje ono działać. Odpowiednio dobrana pompa ciepła powinna załączać dodatkową grzałkę elektryczną bądź inne wspomagające źródło ciepła przy temperaturze biwalentnej, czyli ok -7°C (będzie się ona różniła się w zależności od strefy projektowej). Pompa będzie mogła się wspomagać grzałką od temperatury -7°C i nie będzie działała cały czas, tylko do czasu, aż temperatura wody na zasilaniu wzrośnie do odpowiedniego poziomu.
Urządzenia Haier zostały zaprojektowane z myślą o pracy nawet w ekstremalnych warunkach. Testy potwierdziły skuteczność poszczególnych urządzeń nawet przy temperaturach zewnętrznych dochodzących do -25°C.
Przykładowo model SUPER AQUA MONOBLOK zapewnia wysoką wydajność grzewczą przy temperaturze zewnętrznej nawet do -20°C, a model SUPER AQUA SPLIT działa bez zakłóceń nawet w -25°C. To czyni go idealnym wyborem w surowszych warunkach klimatycznych występujących w najchłodniejszych częściach Polski.
Chcesz kupić pompę ciepła Haier? Znajdź dostawcę lub instalatora!
Techniczne innowacje w pompach ciepła Haier – praca przez cały rok, efektywność energetyczna, ograniczenie ryzyka awarii
Wyróżnikiem pomp ciepła Haier są technologie, które zwiększają ich efektywność i niezawodność. To przede wszystkim wspomniana zaawansowana sprężarka inwerterowa, która umożliwia optymalizację pracy pompy w zależności od aktualnych warunków pogodowych. Gwarantuje ona oszczędność energii i wysoką wydajność.
Efektywny system odszraniania jest z kolei bardzo ważny dla pracy urządzenia w zimowych warunkach. Pompy ciepła Haier automatycznie przechodzą w tryb odszraniania. Odwracają cykl grzewczy, aby usunąć zamarzniętą wodę z wymiennika zewnętrznego, dzięki czemu system działa bez zakłóceń nawet przy wysokiej wilgotności i niskich temperaturach.
Pompy ciepła SUPER AQUA mają też zastosowaną funkcję SMART GRID. Dzięki niej pompa ciepła reguluje pracę względem zmiennych sygnałów sieci elektrycznej. Dostosowuje się automatycznie do sprzyjających warunków, co pozwala np. wykorzystać tańszą taryfę energetyczną bądź zmagazynować wyprodukowane nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej.
Praca pompy ciepła zimą a zamarzanie
Efektywna praca pompy ciepła zimą i jej zabezpieczenie przed zamarzaniem wymaga zastosowania odpowiednich technologii. Nowoczesne urządzenia Haier są wyposażone w różnorodne mechanizmy ochronne, które minimalizują ryzyko uszkodzeń w jednostce zewnętrznej.
Niezawodność zapewnia np. czujnik przepływu wody. Monitoruje on przepływ w systemie, zapewniając jego ciągłość i zapobiegając zamarzaniu cieczy w wymienniku. Czujnik temperatury zewnętrznej i temperatury wymiennika z kolei stale mierzy temperaturę otoczenia oraz ważnych elementów urządzenia. To pozwala na dynamiczne dostosowanie pracy systemu do aktualnych warunków.
Funkcje sterujące działaniem pompy ciepła precyzyjnie kontrolują proces usuwania zamarzniętej wody, aktywując go tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Dzięki temu nie występuje nadmiernie częste odszranianie pompy ciepła.
Wszystko to sprawia, że jednostki zewnętrzne urządzeń Haier zachowują wysoką wydajność i zapewniają komfort termiczny w budynku w każdych warunkach – również zimą.
Sprawdź również: Ile kosztuje pompa ciepła i od czego to zależy
Odszranianie pompy ciepła – jak działa?
Trzeba pamiętać, że naturalnym zjawiskiem w pracy pomp ciepła zimą jest wspomniane odszranianie wymiennika jednostki zewnętrznej. Haier wyposaża swoje urządzenia w inteligentne systemy umożliwiające odszranianie pompy ciepła, które automatycznie uruchamiają proces usuwania zamarzniętej wody.
Tryb działa poprzez odwrócenie cyklu grzewczego: gorący czynnik chłodniczy przepływa przez wymiennik zewnętrzny, co pozwala na szybkie roztopienie szronu. Cały proces jest sterowany przez czujniki temperatury i przebiega bez ingerencji użytkownika – dzięki temu pompy Haier mogą działać efektywnie nawet w warunkach wysokiej wilgotności i niskich temperatur. Nie tracą wówczas na wydajności i nie wymagają od właściciela działań konserwacyjnych w tym obszarze.
Pompa ciepła odszranianie – dlaczego jest potrzebne?
Odszranianie w pompach ciepła jest niezbędne, ponieważ podczas pracy przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza na wymienniku jednostki zewnętrznej gromadzi się szron. Jego duża warstwa ograniczałaby wymianę ciepła między urządzeniem a otoczeniem, więc obniżyłaby jego efektywność i zwiększała zużycie energii.
Gdzie kupić produkty Haier?
Znajdź Instalatora lub dostawcę naszych produktów.
Korzyści z wyboru pomp ciepła Haier
Pompy ciepła Haier to nowoczesne urządzenia, które spełniają potrzeby zarówno użytkowników indywidualnych, jak i komercyjnych. Do ich najważniejszych zalet należą:
- wszechstronność – ogrzewanie, chłodzenie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w jednym urządzeniu;
- efektywność energetyczna – pompy umożliwiają zmniejszenie kosztów eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych;
- wygodne użytkowanie – urządzenia są bezobsługowe i pozwalają na przygotowanie tzw. czystej kotłowni;
- odporność na ekstremalne warunki – pompy wykorzystują czynnik chłodniczy, który nie zamarza nawet w temperaturach sięgających -30°C.
Pompy ciepła Haier łączą innowacyjną technologię, niezawodność oraz oszczędność energii. Dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak odszranianie, funkcja chłodzenia czy inteligentne systemy zapobiegające zamarzaniu, są idealnym wyborem dla każdego, kto szuka efektywnego i ekologicznego systemu. Zastosowane technologie zapobiegają zjawiskom takim jak np. nadmiernie częste odszranianie pompy ciepła czy brak ogrzewania przy wysokich mrozach.