Inteligentny dom – sterowanie Wi-Fi

Inteligentny dom to najnowszy trend w dziedzinie automatyzacji budynków mieszkalnych. Jego ideą jest zdalne zarządzanie urządzeniami domowymi, które obsługiwane są przez Użytkownika za pośrednictwem Internetu.

Producenci zaawansowanych technologicznie systemów inteligentnego domu (Smart Home) oferują nowoczesne rozwiązania pozwalające na automatyzację podstawowych czynności domowych. Systemy te mają na celu zwiększenie komfortu Użytkownika oraz obsługę wielu urządzeń przy użyciu jednej aplikacji. Aby urządzenia elektroniczne mogły być zdalnie sterowane, muszą być wyposażone w specjalny moduł do sterowania Wi-Fi.

Haier to czołowy producent funkcjonalnych, energooszczędnych i bezawaryjnych systemów klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła. Produkowane urządzenia przeznaczone są zarówno do sektora domowego, jak i komercyjnego. Wysoka jakość oferowanych produktów i inteligentnych rozwiązań została potwierdzona licznymi certyfikatami. Firma została również światowym liderem pod względem sprzedaży ilości urządzeń podłączonych i sterowanych zdalnie.  Oferowane przez markę produkty są kompatybilne z systemami inteligentnego domu wielu producentów.

Sterowanie Wi-Fi – jak działa?

Dom to miejsce, w którym każdy powinien czuć się dobrze i komfortowo, dlatego też systemy Smart Home dbają o naszą wygodę i pozwalają poczuć odrobinę luksusu. Do sterowania urządzeniami domowymi za pośrednictwem sieci Wi-Fi wystarczy posiadanie routera z dostępem do Internetu oraz specjalnej aplikacji instalowanej na smartfony lub tablety (hOn lub SmartAir 2). Urządzenie łączy się z siecią Wi-Fi i jest odpowiednio konfigurowane w aplikacji. Jeżeli chcemy zdalnie uruchomić urządzenie lub zmienić jego parametry pracy, wystarczy wejść w aplikację i wybrać odpowiednią opcję. Za pośrednictwem połączenia Wi-Fi urządzenie otrzyma zadane polecenie i wykona określone działanie. Zdalna obsługa prawidłowo skonfigurowanego urządzenia jest możliwa z każdego miejsca na świecie, pod warunkiem dostępu do Internetu.

Aby dane urządzenie elektryczne mogło być zdalnie sterowane za pomocą Wi-Fi, musi być wyposażone w specjalny moduł Wi-Fi, który montowany jest we wnętrzu urządzeń. Moduł ten pośredniczy w komunikacji pomiędzy urządzeniem, a Użytkownikiem. Klimatyzatory ścienne oferowane przez markę Haier posiadają taki moduł w standardzie. Co to oznacza?

Konfiguracja klimatyzatorów Haier do zdalnego sterowania za pośrednictwem Internetu nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych urządzeń. Wystarczy prawidłowo zainstalowany i działający klimatyzator z modułem Wi-Fi, router Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz, smartfon lub tablet oraz dedykowana aplikacja  (hOn lub SmartAir 2). Cały proces konfiguracji jest prosty do wykonania, a szczegółowe instrukcje sprawiają, że poradzi sobie z tym zadaniem każdy Użytkownik.

Klimatyzatory Haier sterowane przez Wi-fiKlimatyzator marki Haier to przykład urządzenia bardzo dobrze współpracującego ze sterowaniem Wi-fi.

Konfiguracja urządzenia do sterowania Wi-Fi

Aby poprawnie skonfigurować urządzenie i móc nim sterować za pomocą smartfona, należy pobrać specjalną aplikację, która taką obsługę umożliwi. Firma Haier oferuje dwa rodzaje aplikacji: hOn oraz SmartAir 2. Obie aplikacje wyposażone są w intuicyjny interfejs i dostępne dla użytkowników posiadających smartfony zarówno z systemem Android, jak i iOS. Po pobraniu aplikacji i zainstalowaniu jej na swoim telefonie należy utworzyć nowe konto (zarejestrować się) i dodać urządzenie, które będziemy chcieli zdalnie obsługiwać. Dokładne opisy oraz widoki ekranów podczas konfiguracji urządzenia do sterowania Wi-Fi są dostępne w postaci prostych instrukcji, które Użytkownik może pobrać ze strony producenta Haier (sekcja: Instrukcje).

Jeżeli Użytkownik posiada kilka urządzeń (klimatyzatorów) marki Haier, może je wszystkie skonfigurować w jednej aplikacji. Takie rozwiązanie pozwala na sterowanie kilkoma jednostkami za pośrednictwem jednego smartfona. Przystępując do konfiguracji należy pamiętać, aby włączyć w telefonie funkcję lokalizacji, gdyż w przeciwnym razie urządzenie nie będzie mogło być prawidłowo skonfigurowane.

Autoryzowane punkty sprzedaży produktów HaierWyszukiwarka autoryzowanych partnerów i punktów sprzedaży Haier od których można zakupić urządzenia sterowane za pomocą Wi-fi.

Inteligentna klimatyzacja

Według rankingów urządzeń wykorzystywanych w inteligentnym domu klimatyzacja to jedno z najczęściej konfigurowanych do zdalnej obsługi sprzętów elektronicznych. Korzystanie z inteligentnej klimatyzacji jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które po upalnym dniu pragną wrócić do chłodnego domu i odpocząć. Każdy klimatyzator wyposażony jest w tradycyjny pilot do obsługi urządzenia, jednakże umożliwia on sterowanie klimatyzacją wyłącznie po skierowaniu go w stronę jednostki. Sterowanie za pośrednictwem sieci Wi-Fi daje możliwość włączenia klimatyzacji na krótko przed naszym powrotem do domu, dzięki czemu już na wejściu poczujemy przyjemny chłód dochodzący z pomieszczeń.

Jak zapewne niektórzy wiedzą, klimatyzacja domowa oprócz chłodzenia może wykonywać również szereg innych zadań. Nowoczesne klimatyzatory posiadają także funkcję ogrzewania, osuszania, wentylowania oraz funkcje prozdrowotne, takie jak jonizowanie powietrza (w zależności od modelu) czy funkcja 56°C Steri Clean. Sterowanie Wi-Fi umożliwia zdalne przełączanie poszczególnych trybów urządzenia i wybór odpowiednich parametrów pracy, nawet wtedy, gdy Użytkownik przebywa w tym czasie poza domem. Dodatkowo aplikacje te dają możliwość tworzenia harmonogramów pracy, dzięki czemu możemy zaprogramować działanie klimatyzatora w określonych godzinach lub dniach tygodnia. 

Klimatyzatory Haier wyposażone są w szereg zaawansowanych funkcji, które dbają o komfort użytkowania. Nowoczesne technologie, takie jak: SELF PURIFY (oczyszczanie powietrza), 56°C Steri Clean oraz SELF CLEAN (oczyszczania urządzenia), a także Sterylizacja UV-C PRO, która może hamować rozwój wirusa SARS-CoV-2 zapewniają czyste i zdrowe powietrze, wolne od szkodliwych drobnoustrojów.

Firma Haier to NR 1 na świecie pod względem dostarczania klimatyzatorów wyposażonych w funkcję zdalnego sterowania. Udział marki na rynku pod kątem sprzedaży tych urządzeń przekroczył 33% w 2021 roku. Najwyższa jakość klimatyzatorów potwierdzona jest certyfikatami przyznanymi przez międzynarodową organizację EUROMONITOR, która prowadzi cenione badania rynku produktów i usług od ponad pół wieku. Haier zajmuje pozycję lidera w rankingu już szósty rok z rzędu i wiele wskazuje na to, że jeszcze długo będzie rządzić w sektorze dostarczania inteligentnych klimatyzatorów.

Inteligentny dom – zalety

Współczesne projekty nowoczesnych nieruchomości uwzględniają rozwiązania inteligentnego domu już na samym początku. Istnieje jednak możliwość stworzenia takiego systemu od podstaw i zaimplementowanie go do wybudowanej już wcześniej nieruchomości.

Jakie są zatem zalety sterowania urządzeniami za pośrednictwem Wi-Fi?

  • Możliwość obsługi wielu urządzeń za pomocą jednego smartfona – nie potrzebujesz już kilku oddzielnych pilotów, aby móc obsłużyć różne urządzenia. Twój smartfon stanowi centrum dowodzenia dla każdego z klimatyzatorów.
  • Możliwość obsługi urządzeń podczas przebywania poza domem – sterowanie Wi-Fi umożliwia obsługę urządzeń z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu (bardzo przydatne, gdy wyjdziemy z domu i zapomnimy wyłączyć światło – o czym poinformowała nas sąsiadka).
  • Możliwość tworzenia harmonogramów pracy dla każdego z urządzeń – możesz określić w jakich godzinach oraz w jakie dni tygodnia dane urządzenie ma być włączone i realizować swoje zadanie.
  • Możliwość analizy wykresów zużycia energii elektrycznej – możesz sprawdzić, które urządzenia pobierają najwięcej prądu oraz o jakiej porze. Może warto trochę zmienić styl życia i zaoszczędzić nieco energii?